Jakie predyspozycje powinien posiadać opiekun lub opiekunka nad osobami starszymi?

Jakie predyspozycje powinien posiadać opiekun lub opiekunka nad osobami starszymi?

Jakie predyspozycje powinien posiadać opiekun lub opiekunka nad osobami starszymi?

 

Zawód opiekuna osoby starszej cieszy się coraz większą popularnością. Wiąże się to bezpośrednio z rosnącymi potrzebami osób starszych. Średnia długość życia się wydłuża. Jednak jakość tego życia daje już wiele do życzenia. Żyjemy w stresie, zabieganiu – często nie mamy możliwości zająć się bliskimi z naszego otoczenia. Z bardzo podobnymi problemami mierzą się mieszkańcy również innych krajów. U naszych sąsiadów, w Niemczech, również wzrasta zapotrzebowanie na usługi opieki domowej, oraz liczba pacjentów prywatnej domowej opieki. Jakie zatem kwalifikacje powinna posiadać osoba, która chce świadczyć usługi opiekuńcze? Gdzie można nieść pomoc osobie starszej? Czy szkoła kierunkowa jest potrzebna? Ile zarabia opiekun osoby starszej?

Praca: opieka seniora – jaką szkołę trzeba skończyć?

Sytuacje w życiu są bardzo różne. Nierzadko bliski osoby chorej rezygnuje z pełnego etatu. Skupia się nad opieką nad członkiem rodziny – przyjmując zasiłek opiekuńczy i skupiając się na całodobowej opiece. Niestety, szczególnie w przypadku osób leżących taka opieka jest związana z ogromną odpowiedzialnością. Pielęgnacja osoby starszej wymaga sporej siły fizycznej, dobrej kondycji i przede wszystkim odporności psychicznej. Stan psychiczny osoby starszej, jej cierpienie często odbija się również na samopoczuciu opiekuna. Wtedy najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest powrót do życia zawodowego i społecznego, a w zamian własnej opieki skorzystanie z pomocy profesjonalnej opiekunki. Rosnące zapotrzebowanie, w kraju jak i za granicą, na taką pomoc sprawia, że coraz więcej osób wybiera taką ścieżkę zawodową.

Dobra informacja jest taka, że żadna specjalistyczna szkoła, ani ukończony kurs nie jest wymagany. Co nie znaczy, że nie jest mile widziany. Potencjalny pracodawca zawsze przychylniej i z większą dozą zaufania spogląda na osobę, która ma za sobą szkołę lub kurs z zakresu pielęgniarstwa, asystenta osoby niepełnosprawnej, psychologii, fizjoterapii. Tego typu kierunki mogą też się bardzo przydać w codziennej pracy opiekuna osoby starszej. Przede wszystkim, kiedy trzeba z wyczuciem i pewnego rodzaju umiejętnościami przenieść chorego np. z łóżka na fotel lub pomóc w aktywizacji seniora. Studia z zakresu psychologii mogą też być nieocenionym wsparciem w budowaniu pozytywnej, dobrej relacji z chorym. Nierzadko kontakt z chorym bywa trudny i wymagający.

Opiekun(ka) osoby starszej – zadania

Jaki zakres obowiązków ma osoba sprawująca opiekę nad chorym? Bez względu na to, czy pracuje w domu pomocy społecznej, czy też w prywatnym mieszkaniu seniora zakres wykonywanych czynności jest podobny. Liczba godzin pracy opiekunki oraz pełen harmonogram może się oczywiście od siebie różnić i jest ustalany indywidualnie z osobą wymagającą opieki lub rodziną chorego:

  • czynności pielęgnacyjne dnia codziennego 
  • pomoc w czynnościach higienicznych,
  • pomoc w ubieraniu się,
  • towarzystwo i wsparcie emocjonalne,
  • organizacja czasu wolnego, spacery,
  • sprzątanie mieszkania
  • przygotowywanie posiłków zgodnie z dietą seniora
  • przypilnowanie w przyjmowaniu leków,
  • pomoc w poruszaniu się,
  • bezpieczny transport,
  • kontakt z rodziną seniora,
  • wsparcie w kontakcie z innymi,
  • załatwianie spraw urzędowych za podopiecznego, np. na poczcie, w urzędzie itp.,
  • opieka nad zwierzęciem podopiecznego, wyprowadzanie na spacer, wizyty u weterynarza.

Osoba sprawująca opiekę nad seniorem – jaka powinna być?

Przede wszystkim osoba zajmująca się zawodowo starszą osobą powinna wyróżniać się wysokim poziomem empatii. Jest to kwestia priorytetowa, jeśli naprawdę chcemy pracować w tym zawodzie. Choroba bywa trudna, trudny też niekiedy bywa kontakt z osobą starszą. Trzeba mieć w sobie ogromne pokłady zrozumienia dla cierpienia, stanu zdrowia drugiego człowieka. Z drugiej strony opiekun osoby chorej musi być odporny psychicznie – codzienna praca z pacjentem chorym, nierzadko pacjentem paliatywnym może przekładać się na emocje i psychikę. Trudno patrzy się na walkę z chorobą, codzienny ból. Walkę z własnymi ograniczeniami. Pomoc osobie starszej to też w dużej mierze pewne i bezkompromisowe działanie. Opiekunowie osób starszych muszą między innymi przekonać swojego podopiecznego do przyjęcia lęków, a to bardzo często bywa prawdziwym logistycznym wyzwaniem.

Czy opieka nad osobą starszą wymaga znajomości języka obcego?

Odpowiadając na te pytanie w sposób ogólny znajomość języka obcego nie jest wymagana. Wszystko zależy od tego, gdzie usługi opieki mają być świadczone. Jeśli chcemy pracować za granicą np. w Niemczech, to podstawowa znajomość języka niemieckiego może okazać się niezbędna. Wystarczy jednak podstawowa orientacja językowa, aby porozumieć się z chorym lub jego rodziną. Zapytać o stan zdrowia, czy załatwić dodatkowe wsparcie pielęgniarki w przypadku osób leżących.

Opieka nad osobą starszą – czy warto pracować w tym zawodzie?

Lubisz kontakt z ludźmi? Chcesz pomagać? Praca opiekuna osoby starszej może być idealna dla Ciebie. Ile zarabia opiekun osoby starszej?  Zarobki na jakie możesz liczyć w praca w charakterze opiekuna osoby starszej są różne w zależności od tego jakie są twoje umiejętności i doświadczenia oraz od stopnia pielęgnacyjnego podopiecznego, ilości podopiecznych czy trudności zlecenia. Osoby najlepiej wynagradzane w tej branży mogą liczyć na pensję w wysokości nawet do 2000 eur miesięcznie. 

Chcesz mieć pracę, która daje wartość? Zapewniać towarzystwo i wsparcie osobie starszej? To idealna praca dla Ciebie, która każdego dnia może przynieść Ci nie tylko satysfakcjonujące zarobki, ale również bezcenne doświadczenia.

Aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech – Senihelp24 rekrutuje

Chcesz poznać aktualne oferty pracy? Sprawdź ofertę na stronie internetowej https://senihelp24.pl/oferty-pracy/ lub zapoznaj się z listą ofert pracy w naszej aplikacji 

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!
+48 58 558 80 82

biuro@senihelp24.pl

Woops! Nothing found!
Kontakt