Savoir-vivre w pracy opiekunki | Praca w opiece | SeniHelp24

Savoir-vivre w pracy opiekunki | Praca w opiece | SeniHelp24

Savoir-vivre w pracy opiekunki | Praca w opiece | SeniHelp24

Savoir-vivre w pracy opiekunki

Mawiają, że etykieta to przeżytek, a tym bardziej zawodowa. W pracy trzymamy się intuicji, bo ona każdemu podpowiada co zrobić. Ale czy na pewno prawidłowo?

Rzeczywistość bywa różna. Niestety każdy z nas miał inny wzorzec, w domu rodzinnym, szkole, czy w miejscach dotychczasowej pracy. Dlatego warto pamiętać, że każda firma kieruje się inną kulturą organizacyjną i jeżeli ubiegamy się o nowe stanowisko, należy poznać zasady miejsca, w którym planujemy spędzić trochę czasu.

SeniHelp24 jest jedną z wiodących firm ordnoszących sukcesy w dziedzinie całodobowej opieki nad osobami starszymi. To właśnie dzięki zaangażowaniu i wysokiej kulturze osobistej oraz zawodowej naszych opiekunek i opiekunów. Każdy członek naszego zespołu kieruje się dokładnie tymi samymi regułami.

Jak wiadomo, praca opiekunki osób starszych z pewnością nie należy do lekkich. Nie ma co ukrywać, że jest skierowana do osób wytrwałych, pełnych empatii, pracowitości i co tu dużo mówić, również sprawności fizycznej. To są naturalne cechy, natomiast savoir vivre’u tego zawodu warto się nauczyć.

Savoir-vivre w domu podopiecznego

 

Teoretycznie poprawne zachowanie jest jednoznaczne, a my wszyscy jesteśmy osobami dorosłymi i odpowiedzialnymi. Jednak mimo pewnych oczywistości warto przypomnieć sobie o pewnych podstawowych zasadach:

 

  • Powitanie. Wydawałoby się, że to naturalny odruch. Niestety nie dla każdego. Dlatego warto, wchodząc do domu seniora, nie tylko powiedzieć dzień dobry, ale również przedstawić się, może opowiedzieć coś o sobie lub posłuchać historii domownika. Przecież to właśnie rozmową buduje się najpiękniejsze relacje. Kto wie, może zrodzi się z tego piękna przyjaźń?
  • Szanujmy mieszkanie i przyzwyczajenia naszego seniora. Zamieszkując w domu podopiecznego musimy pamiętać, że to nadal jego azyl, nie nasz. Nie zmieniajmy ustawień mebli, nie przenośmy zawartości szafek tylko dlatego, że nam to odpowiada i tak chcemy. Jeżeli tych zmian nie wymaga stan zdrowia seniora, pozostawmy jego dom takim jaki jest. Pamiętajcie, że dla każdego dom, to jego oaza spokoju i właśnie tam chce odpoczywać oraz dochodzić do zdrowia. 
  • W pracy i w domu seniora którym się opiekujemy nie wolno pić alkoholu! Pamiętajmy o tym, że wspieramy osoby starsze, często schorowane lub zdane na pomoc swojej opiekunki, czy opiekuna. Takie zachowanie absolutnie nie może mieć miejsca. Argumenty w stylu “bo miałam ciężki dzień”, albo “zostałam poczęstowana”, są kategorycznie zabronione. Szabrowanie w barku, czy przynoszenie własnego alkoholu także nie powinno mieć miejsca. Praca ta jest bardzo odpowiedzialna. Choć 100% trzeźwość w miejscu pracy jest oczywistą zasadą, postanowiliśmy o tym wspomnieć.

 

 Trudno uwierzyć, że którakolwiek z tych sytuacji mogłaby mieć miejsce… a jednak. Zatem warto pamiętać o tych podstawowych zasadach, kiedy wyruszamy do pracy w charakterze opiekuna chcąc godnie reprezentować siebie, swój kraj a także firmę, z ramienia której przybywamy na zlecenie.

 

Savoir-vivre za granicą

 

Praca, którą oferuje SeniHelp24 jest wykonywana na terenie Niemiec. Dlatego powinniśmy również mieć na uwadze wartości jakimi kieruje się ten kraj i jego mieszkańcy. Choć niektóre są tożsame z polskimi regułami, podsuwamy kilka ciekawostek, o których trzeba pamiętać u naszych zachodnich sąsiadów.

  • Punktualność. To u nich podstawa, nawet jeśli z jakiegoś powodu spóźnisz nawet kilka minut – uprzedzaj.
  • Podawanie ręki. Na dzień dobry i dowidzenia pewny uścisk ręki, patrząc drugiej osobie w oczy jest konieczny,
  • Reakcja na krytykę. Nie traktuj niezadowolenia jako próbę dominacji. Niemcy nigdy nie owijają w bawełnę i zawsze wykładają kawę na ławę. Nie dlatego, że u nich pracujesz. Wynika to z ich wychowania i temperamentu. Pamiętaj, żeby ją przyjąć i się odpowiednio odnieść, obiektywnie i ze spokojem.
  • Segregacja. Pracując jako opiekunka, czasami mamy dodatkowe obowiązki (oczywiście jesteś zawsze o nich uprzedzona i wyboru dokonujesz świadomie). Jednak bywa, że zadania dotyczące prowadzenia domu, także spoczywają na Twoich barkach. Dokładna segregacja odpadów to priorytet każdego obywatela. Niemcy bardzo dbają o środowisko, a takie nauki warto też wprowadzać we własnych domach 🙂 
  • Cisza nocna. Niby godziny ciszy znane są również u nas, jednak w Niemczech są bardzo rygorystycznie przestrzegane. Poza tym nie hałasujemy także w niedzielę i święta. Każdy lubi odpocząć w ciszy.

 

Savoir-vivre międzypokoleniowy

 

Zwykle opiekunki czy opiekunowie seniorów są osobami znacznie młodszymi od swoich podopiecznych. Między nimi jest całe pokolenie dzielących różnic i zasad, które niegdyś panowały. Nie twierdzimy, że wszystkie dawne normy są dobre i warto je powielać, jednak są pewne zasady, które absolutnie powinny przyświecać każdemu – szacunek do drugiego człowieka – bez względu na wiek.

 

Jak same widzicie, choć zasady wydają się oczywiste, bywa, że nie każdy się nimi kieruje. Mamy nadzieję, że przyda Wam się ten artykuł i spojrzycie na całość przez pryzmat doświadczeń innych ludzi. Pamiętajcie także, że w razie popełnienia błędu, co zdarza się każdemu, najważniejszym jest, aby się na nich uczyć i nigdy więcej ich nie powtarzać.

Woops! Nothing found!
Kontakt