14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów | SeniHelp24

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów | SeniHelp24

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów | SeniHelp24

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów dla opiekunki osób starszych

Opieka nad osobami starszymi wymaga odpowiedniego przygotowania i praktycznej wiedzy. Kluczem jest dokładne zrozumienie potrzeb seniora i umiejętne ich realizowanie. O ile w czasie ciepłych miesięcy mamy więcej możliwości spędzania czasu, głównie dzięki opcji częstszego wyjścia na świeże powietrze, o tyle zimą więcej czasu spędza się w pomieszczeniu. Jak urozmaicać sobie zimowy czas? Sprawdź 14 przykładowych pomysłów na aktywności z seniorami, które doskonale sprawdzą się podczas chłodnych i długich jesienno-zimowych wieczorów.

Aktywność dopasowana do potrzeb seniora

 

Pomysłów na spędzanie wieczornego czasu w trakcie opieki nad osobami starszymi jest wiele. Każdy opiekun powinien dobrać je w taki sposób, aby były dostosowane do możliwości seniora oraz jego preferencji. Każdy człowiek w podeszłym wieku jest inny, ma inną sprawność manualną i intelektualną, a także temperament. Im lepiej poznasz i zrozumiesz osobę starszą, tym łatwiej będzie Ci przygotować ciekawą aktywności na wieczór. Urozmaicą one wspólnie spędzany czas i sprawią, że zimowe wieczory nie będą nudne. Ponadto starannie przygotowane aktywności korzystnie przekładają się na zdrowie i samopoczucie seniora. Poniżej 14 przykładowych i rekomendowanych przez nas pomysłów.

 

1.     Dekorowanie ciasteczek

 

Świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu dla opiekunki osób starszych jest przygotowywanie ciast i ciasteczek. W zależności od sprawności seniora można postawić na zrobienie przepisu od A do Z lub tylko na dekorowanie ciasteczek. Przy przygotowaniu takich wypieków dobra zabawa będzie gwarantowana.

 

2.    Aktywności intelektualne

 

Kolejnym ciekawym pomysłem na wspólne i aktywne spędzenie czasu z osobą starszą jest wykonywania zadań intelektualnych. Wśród nich wymienia się m.in.:

 

  • rozwiązywanie krzyżówek i sudoku;
  • układanie puzzli;
  • gry logiczne (np. memory);
  • gry planszowe (np. chińczyk, warcaby);
  • scrabble czy inne łamigłówki.

 

Stopień ich trudności i rodzaj dobiera się do możliwości i preferencji seniora.

 

3.     Wykonywanie prac kuchennych

 

Wiele osób uwielbia prace w kuchni i dotyczy to także seniorów. Dużo radości i satysfakcji może dać im wspólne przygotowywanie posiłków, w tym wykonywanie prostych czynności takich jak: obieranie i krojenie warzyw i owoców, czy też przygotowywanie sosu.

 

4.    Prace plastyczne

 

Kolejnym pomysłem na ciekawe zajęcia w trakcie opieki nad osobą starszą jest wykonywanie prac plastycznych. Można malować obrazy, kolorować, czy też wycinać różne dekoracje z kolorowego papieru i bibuły. Jeżeli zbliżają się Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc, to warto postawić na przygotowanie tematycznych dekoracji. Następnie można udekorować nimi pokój seniora lub inne pomieszczenie.

 

5.    Rozmowa

 

Starsze osoby uwielbiają opowiadać historie i wspominać np. młodość, a wiele z nich jest naprawdę magicznych. W ten sposób można odkryć przeszłość. Wspólne wieczorne rozmowy o przeszłości to wspaniała aktywność, która stymuluje pamięć seniora. W ten sposób można dowiedzieć się o wielu ciekawostkach na temat życia naszego podopiecznego, a także rozbudzić swoją wyobraźnię. Rozmowa może dotyczyć różnych tematów, nie tylko przeszłości. Warto zahaczyć o zainteresowania seniora, czy też jego największe pasje.

 

6.    Spacery

 

Sprawdzonym i niezawodnym rozwiązaniem na cieplejszy wieczór jest wspólny spacer. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, to warto wybrać się, choć na krótki spacer i odetchnąć świeżym powietrzem. Korzystnie wpłynie to na samopoczucie seniora oraz opiekuna, a także ich kondycję fizyczną, pozwoli zmniejszyć stres. Wielu seniorów dobrze odnajduje się również w uprawianiu nordic walking. Oczywiście spacery i inne aktywności na świeżym powietrzu powinny być przeprowadzane z zachowaniem bezpieczeństwa i zdrowia seniorów. Jeżeli osoba, którą się opiekujemy porusza się na wózku, to wspólne wyjście z pomieszczenia na świeże powietrze jest także gorąco rekomendowane.

 

7.    Oglądanie filmów

 

Zimowy wieczór to doskonały czas, aby obejrzeć wspólnie film. W zależności od sytuacji, może to być jeden z ulubionych filmów seniora z przeszłości lub kinowa nowość. Obecnie platformy streamingowe dają wiele możliwości w tym zakresie, dlatego można przebierać w dużej gamie tytułów i dopasować je bezpośrednio do potrzeb seniora. Wspólnie można oglądać m.in. ulubione programy telewizyjne, teleturnieje, czy też sport.

 

8.    Oglądanie fotografii

 

Ciekawym wyborem jest sięgnięcie po stare fotografie. Ich oglądanie potrafi obudzić u seniorów wiele wspomnień. Materiały z przeszłości to świetny wybór. Dzięki temu zarówno senior, jak i jego opiekun, mogą przenieść się metaforycznie w czasie i dowiedzieć się, jak życie wyglądało przedtem. Z doświadczenia wiemy, że oglądaniu starych zdjęć często towarzyszą barwne opowieści. Z pewnością ich efektem będzie jednocześnie rozmowa o przeszłości, o której wspomnieliśmy w pomyśle numer pięć.

 

9.    Słuchanie muzyki i taniec

 

Muzyka koi nerwy i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Wspólne jej słuchanie to kolejny pomysł na ciekawe spędzanie czasu dla opiekunki osoby starszej. Jeżeli zdrowie seniorów dopisuje i są wystarczająco sprawni, to słuchaniu muzyki może towarzyszyć taniec. Jeżeli senior jest w posiadaniu określonych urządzeń audio to bardzo wyraźny znak, że lubi słuchać muzyki i należy z tej możliwości korzystać.

 

10.    Wieczór czytania

 

Sprawdzonym wyborem jest również zorganizowanie wieczoru czytania. Seniorzy mogą czytać we własnym zakresie lub słuchać opowieści czytanych przez opiekuna. Każdego zimowego wieczoru można czytać jeden lub dwa rozdziały, a kolejnego dnia o tym porozmawiać. Wspólne czytanie może stać się prawdziwym zimowym rytuałem. Warto dokładnie rozpytać się jakich autorów bądź gatunek literacki nasz podopieczny lubi najbardziej.

 

11.     Układanie klocków

 

Wbrew pozorom ciekawym rozwiązaniem na zimowy wieczór może być wspólne układanie klocków. To zajęcie intelektualne pobudzające myślenie, ale także wpływające korzystnie na koordynację ruchową. Rekomendowane jest m.in. osobom, które mają problem z demencją starczą. Wszystko dlatego, że układanie klocków wzmacnia u seniora zdolność logicznego myślenia, stymuluje mózg, a także poprawia pamięć.

 

12.    Szydełkowanie

 

Wielu seniorów dobrze odnajduje się w pracach związanych z szydełkowaniem i wyszywaniem. Najczęściej dotyczy to Pań. To ciekawa forma spędzania wolnego czasu w zimowe wieczory i nie tylko będące jednocześnie połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony aktywnie spędza się czas i ćwiczy zdolności manualne, a także poprawia koncentrację. Z drugiej strony efektem szydełkowania mogą być: ciepłe rękawiczki, szal, czy też czapka. Ubranie stworzone we własnym zakresie i własnymi umiejętnościami to doskonały prezent dla osób, na którym seniorowi zależy.

 

13.    Wieczorna gimnastyka

 

Wśród sposobów na wieczorną aktywność z seniorem znajduje się również gimnastyka. Nawet drobne ćwiczenia fizyczne takie jak rozciąganie przed snem korzystnie wpływają na jego jakość, a także przekładają się na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia seniora. Ponadto są okazja do świetnej zabawy. Jeżeli jesteś opiekunem osoby starszej, która potrafi zrobić masaż, to będzie to tylko dodatkowym atutem.

 

14.    Nauka nowych umiejętności

 

Na naukę nigdy nie jest za późno. Zdobywanie nowych umiejętności przez osoby starsze może przynieść im wiele satysfakcji i radości. Dotyczy to m.in.: nauki języków obcych, gry na instrumencie, czy też obsługi telefonu i komputera. Każda z tych aktywności stymuluje działanie mózgu oraz poprawia koncentrację seniora. Zdobywana umiejętność powinna być dopasowana do potrzeb, możliwości i preferencji seniora. To doskonały sposób na urozmaicenie sobie czasu w chłodne wieczory i nie tylko.

 

Powyżej przedstawiliśmy 14 przykładowych pomysłów na ciekawe aktywności spędzania czasu z seniorami dla opiekunki osoby starszej podczas zimowych wieczorów. Oczywiście opcji jest zdecydowanie więcej, a kluczem jest dobranie odpowiedniej aktywności do stanu zdrowia fizycznego i sprawności intelektualnej seniora, nad którym sprawuje się opiekę. Zachęcamy do wypróbowania naszych rekomendacji, z których wiele zostało już sprawdzonych w praktyce przez opiekunów współpracujących z SeniHelp24.

Woops! Nothing found!
Kontakt