Demencja starcza. Jak opiekować się chorym? | SeniHelp24

Demencja starcza. Jak opiekować się chorym? | SeniHelp24

demencja-starcza senihelp

Demencja starcza. Jak opiekować się chorym? | SeniHelp24

Demencja starcza

Otępienie starcze (demencja starcza) jest chorobą mózgu. Bardzo trudną do leczenia. Bardzo trudną też dla chorego i jego rodziny. Choroba może objawiać się powoli lub też może nabrać szybkiego rozpędu. Jakie są zatem przyczyny demencji starczej? Czy możemy jej zapobiec? Jakie są etapy choroby i jak opiekować się osobą z demencją?

Jakie są pierwsze objawy demencji starczej ?

Jak rozpoznać pierwsze sygnały otępienia starczego? Demencja starcza jest bardzo przebiegłym przeciwnikiem, ponieważ łatwo ją zbagatelizować, a pierwsze symptomy odczytać jako przemęczenie, stres. Wśród pierwszych objaw demencji bardzo charakterystyczne są kłopoty z pamięcią. Chory nie pamięta imion bliskich albo długo się musi nad nimi zastanawiać, zapomina o ważnych czynnościach, wizytach u lekarzy – istotnych terminach. Z czasem osoba taka zapomina kluczy lub drogi do domu. Funkcje poznawcze są coraz bardziej spowolnione. Może pojawić się apatia – agresywny stosunek do otoczenia wynikający z zagubienia i bezsilności. Objawy otępienia starczego mogą przybierać na sile.

Przyczyny demencji starczej, choroby alzheimera i choroby parkinsona

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że demencja u osób starszych jest neurodegeneracyjną, do której zalicza się choroba Alzheimera, Picka i Parkinsona. W przeważającej ilości choroba jest konsekwencją zmian typu alzheimerowskiego. Nie zawsze tak jest. Przyczyną mogą być również:

  • guz mózgu,
  • trwały uraz,
  • nadużywanie alkoholu,
  • długotrwały stres,
  • infekcje.

Wymienione wyżej przyczyny mogą być też czynnikiem nasilającym.

Jakie są etapy demencji starczej?

Wymienić możemy następujące etapy otępienia starczego, demencji starczej:

  • wczesną,
  • umiarkowaną,
  • umiarkowaną późną,
  • zaawansowaną.

We wczesnych i początkowych etapach choroby może pojawić się problem z zapamiętywaniem imion, myleniem pojęć. W tej zaawansowanej obserwujemy już spore problemy z mową, układaniem zdań, wyrażaniem myśli. Ucieczki z domu. Każdy etap jest trudny i wymaga dużej cierpliwości – zarówno od chorego, jak i jego bliskich.

Czy demencję starczą można wyleczyć? Leczenie demencji (otępienia starczego)

Czy jest możliwe leczenie demencji starczej? Niestety, demencja starcza jest chorobą nieuleczalną i do tej chwili nie zostały wynalezione leki, które mogłyby zwalczyć tę chorobę lub chociażby ją skutecznie zatrzymać. Można jednak starać się opóźniać rozwój zmian w mózgu. Doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju ćwiczenia wzmacniające pracę mózgu i poszczególne umiejętności: krzyżówki, gry planszowe, łamigłówki, warcaby, szachy, gry karciane. Bardzo ważna jest też odpowiednia dieta. Warto postawić na taką, która wzmacnia funkcjonowanie mózgu. Nie od dziś wiadomo, że na kondycję mózgu wpływa pozytywnie dieta bogata w ryby. Dobrze jest sięgać po orzechy. Niezbędny jest również ruch oraz odpowiednia ilość snu.

Jak opiekować się chorym na demencję starczą?

Przede wszystkim osoba, która zajmuje się, opiekuje się osobą z demencją starczą powinna być człowiekiem pełnym empatii i wrażliwości. Otępienie mózgu jest bardzo trudne, a opiekun osoby starszej musi wykazać się zrozumieniem. Z jednej strony ważne jest wspomniane zrozumienie, ale z drugiej strony zachowanie tzw. „zimnej krwi”. Chory nie zawsze jest sobą, wykazuje nierzadko zachowanie agresywne – opiekun musi być spokojny, stonowany. Kluczowe jest opanowanie emocjonalne, nawet w bardzo trudnych i wymagających sytuacjach. Osoba chora nie rozpoznaje często swoich bliskich, a co dopiero opiekuna, który pozostaje z nią kiedy rodziny nie ma w pobliżu. Mogą pojawić się wyzwiska. Chory może być opryskliwy i niemiły. W takiej chwili istotne jest, aby opiekun potrafił wyciszyć chorego i opanować sytuację. Priorytetowe jest również zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno tego psychicznego, ale też fizycznego. Tak jak wspominaliśmy wcześniej – osoba cierpiąca na demencję starczą może próbować uciekać z domu lub zapominać trasy. Z tego też powodu, nigdy nie należy takiego chorego pozostawiać samemu sobie. Nie bez znaczenia jest również bezkompromisowość i konsekwencja w działaniu. Chory może odmawiać jedzenia, czy też przyjmowania leków. Dobra komunikacja i perswazja jest tutaj nieprzeceniona.

Opieka osób starszych. Jak pomóc osobie cierpiącej na demencję starczą ?

Po części wyzwania, które stoją przed opiekunem osoby chorującej na demencję starczą omówiliśmy już w powyższym akapicie. Wyzwania te wiążą się bezpośrednio z nienaturalnym i często agresywnym zachowaniem osoby chorej. Opiekun powinien być opanowany i zachować rozwagę. Zapewnić bezpieczeństwo choremu, ale również samemu sobie, aby nie doszło do nieprzyjemnej sytuacji. W komunikacji z osobą chorą na demencję starczą należy używać krótkich komunikatów. Takich zdań i pytań, na które chory będzie mógł odpowiedzieć tak lub nie. Problematyczne jest też odmawianie korzystania z toalety, czy też dbania o higienę (regularnych kąpieli). Jak się zatem zachować, kiedy osoba chora odmawia jedzenia? Dobrze jest przygotowywać posiłki, które są przez chorego lubiane i które nie stwarzają problemów np. z przeżuwaniem. W przypadku kąpieli lęk przed wejściem pod prysznic, czy też skorzystaniem z wanny wynika bardzo często z obawy przed kontaktem z zimną wodą. Dlatego też przed każdą kąpielą należy zadbać o to, aby temperatura w łazience była trochę wyższa.

 

 

Często chorzy na demencję odmawiają pójścia spać. Kluczowa jest tutaj odpowiednia dieta i oczywiście rezygnacja z nikotyny i alkoholu. Obie te używki mogą powodować i zwiększać podrażnienie, a nawet być przyczyną bezsenności. Doskonałym lekarstwem jest ruch i aktywność fizyczna – dwie lub trzy godziny przed snem. Mówimy tutaj oczywiście o delikatnej gimnastyce lub krótkim spacerze.

Otępienie starcze – bądź blisko osoby chorej i otocz ją jak najlepszą opieką.

Starcza demencja jest chorobą niezwykle trudną – dla chorego, dla bliskich. Opiekun osoby chorującej na tą chorobę musi wykazać się ogromnymi pokładami cierpliwości i zrozumienia. W tym wszystkim jednak ważne jest nie uleganie emocjom oraz strategiczne podejście do pomocy choremu, kiedy ten np. odmawia wykonywania podstawowych czynności lub, kiedy sam próbuje nieświadomie działać na swoją szkodę. Bycie opiekunem osoby chorującej na demencję starczą nie jest łatwe, ale świadomość, że pomaga się drugiemu człowiekowi, w tak trudnym etapie jego życia jest nieoceniona. Ważne, aby być blisko osoby chorej i otoczyć ją jak najlepszą opieką.

Poznaj Senihelp24 

 

Senihelp24 specjalizuje się w zapewnieniu całodobowej opieki nad seniorami w Niemczech. Doceniamy współpracujących z nami ludzi oraz troszczymy się o wszelkie potrzeby zarówno naszych klientów jak i opiekunek oraz opiekunów. 

 

Chcesz poznać aktualne oferty pracy? Sprawdź ofertę na stronie internetowej https://senihelp24.pl/oferty-pracy/  lub zapoznaj się z listą ofert pracy w naszej aplikacji 

 

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

+48 58 558 80 82

biuro@senihelp24.pl

 

Woops! Nothing found!
Kontakt