Depresja seniorów

Depresja seniorów

Depresja seniorów

Depresja seniorów

Depresja to choroba kwalifikowana jako zaburzenie nastroju. Światowa Organizacja Zdrowia w 2019 oszacowała, że ok. 280 milionów ludzi doświadczyło depresji, co przekłada się na 5% ludzi dorosłych. Niestety depresja dotyka również seniorów.

 

Opiekun jako wsparcie emocjonalne

Rozmowy o obawach, a także potrzebach seniora są nieodłączną częścią pracy opiekuna osób starszych. Strata bliskich czy pogarszające się zdrowie mogą być silnym czynnikiem wpływającym na pogorszenie samopoczucia. Zastanów się, czy jesteś wystarczająco silny, żeby być blisko obcych osób w kryzysie. Opieka nad osobami starszymi może być obciążająca psychicznie, dlatego warto być przygotowanym na ewentualne wyzwania z tym związane.

Czynniki, które mogą się przyczyniać do depresji u osób starszych

Emerytura

zakończenie pracy zawodowej na początku może się wydawać spełnieniem marzeń. Po krótkim okresie radości z wolnego czasu, emeryci mogą tęsknić za swoimi codziennymi zajęciami czy relacjami z pracy. Mogą doświadczać utraty celu i sensu życia.

 

Aranżowanie czasu wolnego seniora jest bardzo ważne. Organizuj spotkania, wyjścia lub samemu zaproponuj grę w karty, lub planszówki. Rozmowy o ważnych sprawach, a nawet wspólny spacer po okolicy mogą poprawić samopoczucie i sprawić, że osoby starsze poczują się potrzebne.

Utrata bliskich

z wiekiem śmierć staje się bardziej wyraźna w naszym otoczeniu. Doświadczenie śmierci wśród bliskich czy znajomych to bardzo bolesne przeżycie, z którym nierzadko ciężko sobie poradzić.

 

Wieloaspektowe wsparcie, zarówno emocjonalne, jak i praktyczne, może pomóc lepiej radzić sobie w trudnym okresie żałoby. Pomóż swojemu podopiecznemu z wypełnieniem dokumentacji związanej z pogrzebem, jeśli tego wymaga sytuacja. Bądź obecny i skup się na sprawach praktycznych, żeby senior mógł poświęcić swoją energię na uważną żałobę.

Problemy zdrowotne

Wraz z wiekiem zwykle wzrasta ryzyko chorób przewlekłych, chronicznego bólu i innych ograniczeń wynikających ze stanu zdrowia. Te czynniki mogą wpływać na samopoczucie seniorów, prowadząc do uczucia bezradności i smutku.

Obniżenie poziomu hormonów

U niektórych osób starszych mogą wystąpić zmiany hormonalne, które wpływają na ich nastrój i psychiczne samopoczucie. Kobiety doświadczają obniżenia poziomu estradiolu, co może wpływać na obniżenie nastroju i stany depresyjne. U mężczyzn obniżenie poziomu testosteronu wpływa na pogorszenie sprawności intelektualnej, a także spadek energii i wahania nastroju.

Aspekt społeczny

W społeczeństwie, gdzie starzenie się jest traktowane jako utrata sprawności i wartości lub źródło dyskryminacji, osoby starsze mogą odczuwać odrzucenie, które może wpływać na ich samopoczucie. 

 

Aby zminimalizować efekt aspektu społecznego, warto angażować seniora w lokalne życie społeczne lub zapisać na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zorganizuj spotkanie ze znajomymi lub rodziną seniora, to na pewno będzie miłe doświadczenie dla Twojego podopiecznego i dla Ciebie. Dzięki temu lepiej poznasz osobę, którą się opiekujesz.

Ograniczenia fizyczne

utrata zdolności do samodzielnego poruszania się lub utrata niezależności mogą prowadzić do zniechęcenia i frustracji u seniorów. 

 

Wyobraź sobie, że nie możesz robić rzeczy, które robiłeś samodzielnie przez całe życie. To trudne prawda? Dlatego to bardzo ważne, żeby aranżować wiele okazji do samodzielnego wykonywania prostych czynności. Poczucie sprawczości jest nam bardzo ważne w życiu. Pomóż swojemu podopiecznemu poczuć się potrzebnym.

Problemy finansowe

Seniorzy czasami borykają się z problemami finansowymi, co może powodować stres i niepokój związany z utrzymaniem się i pokrywaniem kosztów opieki zdrowotnej. Zmartwienia związane z pieniędzmi dotykają nas wszystkich. Osoby starsze mogą czuć, że mają mniejszy wpływ związany ze stanem swojego konta, co może rodzić uczucie bezradności.

Bądź aktywnie obecny w życiu seniora

Wsparcie zaczyna się od aktywnego słuchania. Bycie obecnym i udzielenie seniorowi czasu, aby wyraził swoje uczucia, może być niezwykle wartościowe. Każda osoba ma unikalne potrzeby emocjonalne. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie są oczekiwania seniora i dostosować wsparcie do jego indywidualnych potrzeb.

 

Jeśli seniorowi trudno radzić sobie z emocjami, warto zachęcać do skorzystania z pomocy profesjonalnej, takiej jak terapia psychologiczna czy poradnictwo.

 

 

Zobacz więcej wpisów na naszym blogu

Opiekunka Niemcy: Jaki wygląda jej praca? Ile można zarobić?

Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech oferuje głęboki poczucie spełnienia oraz liczne możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. Oprócz wewnętrznej satysfakcji wynikającej z niesienia pomocy innym, ten zawód z przyszłością oferuje również korzyści materialne w postaci atrakcyjnego wynagrodzenia. Przeanalizujmy,...

Czytaj więcej

Nauka języka niemieckiego dla opiekunów osób starszych

Język niemiecki - zwiedzanie i czas wolny

Język niemiecki dla opiekunek – zwiedzanie i czas wolny | Samouczek

Kontynuujemy naszą serię samouczków języka niemieckiego. Jest ona przeznaczona dla osób, które planują rozpoczęcie pracy w roli opiekuna osoby starszej w Niemczech lub już ją wykonują. Nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. Podstawowa znajomość niemieckiego ułatwi...

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek – Rozmowa z podopiecznym | Samouczek

Znajomość języka niemieckiego ułatwia podjęcie pracy w roli opiekunki osoby starszej w Niemczech. Pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb swojego podopiecznego i na lepsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Języka niemieckiego można używać również do stymulacji pamięci seniora. Kontynuując...

Czytaj więcej
Język niemiecki opiekunki rozmowa z rodzina podopiecznego

Język niemiecki dla opiekunek – rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek

Już nawet podstawowa znajomość języka niemieckiego przekłada się na poprawę komfortu pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech. Ułatwia to komunikację zarówno z podopiecznym, jak i z jego bliskimi. Na naszej stronie internetowej cyklicznie publikujemy mini słowniki, które zawierają przydatne...

Czytaj więcej
Woops! Nothing found!
Kontakt