Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Praca w Niemczech w opiece na czarno. Dlaczego nie warto ryzykować i co można stracić?

Przed wyjazdem do Niemiec do pracy w opiece nad osobami starszymi warto dokładnie sprawdzić jej źródło i potwierdzić legalność ewentualnego zatrudnienia. Praca na czarno w Niemczech wiąże się z określonymi zagrożeniami. Sprawdź, dlaczego nie warto ryzykować i co możesz stracić, rezygnując z legalnego zatrudnienia w sektorze opieki za naszą zachodnią granicą.

Zweryfikuj legalność zatrudnienia.

Szukanie zatrudnienia w opiece w Niemczech na własną rękę jest wymagającym zadaniem. Przede wszystkim każdy zainteresowany podjęciem tego typu pracy powinien dokładnie zweryfikować jej legalność i wiarygodność. Ewentualne wykonywanie opieki nad osobą starszą na czarno wiąże się z licznymi zagrożeniami. Choć pewnym motywatorem jest potencjał uzyskania nieco większych zarobków, to jednak nie warto ryzykować. Może to bowiem ściągnąć na Ciebie negatywne konsekwencje. 

 

Czym jest praca na czarno w opiece w Niemczech?

 

Praca na czarno w Niemczech wiąże się z brakiem zgłoszenia pracownika do niezbędnych urzędów kontroli. Pracownik nie odprowadza składek na ubezpieczenia ani podatków. Jednocześnie nie przysługują mu żadne prawa z tej pracy wynikające. Pracując na czarno, nie masz także gwarancji wypłaty wynagrodzenia. Wszystko dlatego, że odbywa się to na tzw. słowo, a nie formalną umowę i nie jesteś w stanie wcześniej zweryfikować wiarygodności ogłoszenia i właściwych zamiarów zleceniodawcy. W przypadku jakichkolwiek problemów, nie będziesz w stanie dochodzić swoich praw i nie będzie można wnosić żadnych roszczeń z tytułu pracy. 

 

W Niemczech instytucję pracy na czarno szczegółowo określa Ustawa  Schwarzarbeitsbekämpfungsgesetz z 2004 roku.

 

Z jakimi jeszcze zagrożeniami się to wiąże?

 

Brak zalegalizowania pracy związanej z opieką nad osobami starszymi w Niemczech wiąże się tym, że opiekun nie podlega lokalnemu ubezpieczeniu w kasie chorych. Nie może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w Niemczech. Dodatkowo nie ma możliwości udokumentowania stażu pracy ani źródła otrzymywanych dochodów. Na tej podstawie nie zostanie wystawione świadectwo pracy, a organy podatkowe mogą domagać się wyjaśnień dotyczących źródła przychodów. Za uchylanie się od obowiązku podatkowego mogą grozić także konsekwencje prawne. Podobnie jak w przypadku nieuregulowanej legalności pobytu za granicą w celach zarobkowych. Choć wiele osób nie zwraca na to uwagi, to jednak brak legalnego zatrudnienia wiąże się ze stratami finansowymi. Efektem pracy na czarno jest niższa emerytura niż w przypadku wykonywania pracy zgodnie z prawem. 

 

Praca na czarno w Twoim CV wygląda jak klasyczna luka w życiorysie. W przyszłości może to przysporzyć wielu problemów, w tym utrudniać znalezienie i podjęcie satysfakcjonującej i legalnej pracy. Pracodawcom w takiej sytuacji słusznie zapala się lampka ostrzegawcza. Kluczowym zagrożeniem związanym z pracą na czarno w sektorze opieki nad osobami starszymi w Niemczech jest to, że nigdy nie ma się gwarancji wypłacenia wynagrodzenia i odpowiedniego standardu współpracy. 

 

Znalezienie pracy na „własną rękę” oznacza jednocześnie konieczność organizowania sobie w ten sam sposób transportu do Niemiec, który nie jest tak zorganizowany jak w przypadku wsparcia agencji, a przede wszystkim znacznie bardziej kosztowny.

 

Nie ryzykuj, postaw na zaufanego partnera.

 

Jeżeli poszukujesz pracy w Niemczech jako opiekun lub opiekunka, to koniecznie postaw na zaufanego partnera w tym zakresie. Od lat jednym z liderów rynku jest nasza firma – SeniHelp24. Jesteśmy specjalistami, którzy dbają o dokładną weryfikację każdego pojedynczego ogłoszenia, a także wspierają kandydatów w znalezieniu satysfakcjonującego zatrudnienia w Niemczech. Zapraszamy do współpracy.

Woops! Nothing found!
Kontakt