Spowolnienie demencji. 11 Aktywności dla seniora wiosną i latem

Spowolnienie demencji. 11 Aktywności dla seniora wiosną i latem

Spowolnienie demencji seniora

Spowolnienie demencji. 11 Aktywności dla seniora wiosną i latem

Demencja to poważne zaburzenie neurodegeneracyjne, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć obecnie nie ma leku na demencję, istnieją różne rodzaje aktywności, które mogą pomóc w jej spowolnieniu. Regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia umysłowe i manualne, a także zdrowy styl życia mogą znacząco przyczynić się do spowolnienia demencji i poprawy jakości życia osób cierpiących na tę chorobę.  Podpowiadamy jakie aktywności wiosenne i letnie mogą pomóc w łagodzeniu objawów i postępów demencji.

Spowolnienie demencji – lekka aktywność fizyczna seniora

Wiosenna i letnia pogoda sprzyjają aktywności poza domem. Dłuższy dzień, ciepła (ale nie koniecznie upalna) pogoda, są korzystnymi okolicznościami do spędzenia czasu we własnym ogrodzie, lub jeśli nie dysponujemy taką przestrzenią, do wyjścia na spacer po okolicy.

Według naukowców aktywność fizyczna może pomóc spowolnić postęp demencji poprzez poprawę krążenia krwi w mózgu i stymulację wzrostu nowych komórek nerwowych. Regularne, choćby najlżejsze ćwiczenia fizyczne czy inne aktywności są kluczowe dla utrzymania zdrowia mózgu.

W przypadku seniorów, istotne jest dostosowanie aktywności do ich możliwości. Nawet łagodna aktywność fizyczna może przynieść znaczące korzyści w spowolnieniu demencji.

Spacer: 

Nawet krótki, codzienny spacer może przynieść korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Spacerowanie na świeżym powietrzu poprawia krążenie krwi i dostarcza tlenu do mózgu, a także pomaga w zmniejszeniu stresu.

Gimnatyka, czyli ćwiczenia rozciągające: 

Proste ćwiczenia rozciągające, które można wykonywać w domu (lub w ogrodzie), mogą poprawić elastyczność i mobilność, a także dotlenić cały organizm, co bardzo korzystnie wpływa również na pracę mózgu.  O ile nie ma przeciwwskazań, warto zachęcić podopiecznego do wspólnej aktywności ruchowej.

Ćwiczenia na siedząco: 

Dla osób z ograniczoną mobilnością, ćwiczenia wykonywane na siedząco mogą być bardzo pomocne. Mogą to być proste ruchy rąk i nóg, które poprawiają krążenie krwi i utrzymują aktywność mięśni.

Ćwiczenia umysłowe i manualne a spowolnienie demencji

Stymulacja umysłowa jest równie ważna jak aktywność fizyczna w spowalnianiu demencji. Regularne angażowanie mózgu w różnorodne zadania może pomóc w utrzymaniu i poprawie funkcji poznawczych.

Gry lub łamigłówki: 

Szachy, warcaby, Scrabble, Sudoku, krzyżówki, czy różnorodne gry planszowe  to przykładowe gry, które wymagają myślenia strategicznego i rozwiązywania problemów. Regularne rozwiązywanie takich zadań może pomóc w poprawie pamięci i funkcji poznawczych.

 Odświeżenie hobby lub nauka nowych umiejętności: 

Uczyć się można całe życie! O ile stan psychofizyczny podopiecznego na to pozwala, warto zaangażować seniora w poszerzanie horyzontów. Kto wie, może zaszczepisz mu bakcyla do nowej pasji np. do polskiej kuchni lub do szydełkowania? Uczenie się nowego języka, gry na instrumencie muzycznym czy gotowania nowych potraw to doskonałe sposoby na stymulację mózgu. Proces nauki angażuje różne obszary mózgu, co może pomóc w tworzeniu nowych połączeń neuronowych. Również istotną rolę może pełnić powrót do ulubionych aktywności seniora, które w przeszłości sprawiały mu dużo radości, a które nadal są w zasięgu ręki  (np. pielęgnacja kwiatów lub prace plastyczne).

Czytanie

Regularne czytanie książek, gazet czy artykułów, to czynności, które wymagają koncentracji i angażują funkcje poznawcze. Mogą one również wspierać utrzymanie zdolności językowych i komunikacyjnych.

 Pisanie

Pisanie listów, bądź prowadzenie pamiętnika jest doskonałym ćwiczeniem motoryki małej oraz świetnie pobudza funkcje poznawcze mózgu. Może stanowić pewną formę autoterapii, będącą uzupełnieniem tradycyjnych form terapii i leczenia.

Malowanie, rysowanie a może wycinanki?

Nie musisz być Pablem Picassem, żeby malować bądź rysować wedle swojej intuicji! Mogą to być malunki i rysunki wykonane dowolną techniką. Można również kolorować gotowe kolorowanki. Ta metoda nie tylko doskonale relaksuje, ale również stymuluje pracę mózgu i pomaga spowolnić procesy starzenia. Poza tym to świetna zabawa.

Spowolnienie demencji a zdrowy styl życia

Oprócz aktywności fizycznej i umysłowej, zdrowy styl życia odgrywa kluczową rolę w spowalnianiu demencji. Zdrowy styl życia to zarówno zdrowa dieta, odpowiednia higiena snu jak i umiejętność radzenia sobie ze stresem np. poprzez techniki relaksacyjne. Profilaktyczne działanie może mieć również utrzymanie właściwej wagi, gdyż osoby szczupłe zapadają w późniejszym wieku na demencję niż osoby otyłe.  Jednak gdy już twój podopieczny cierpi na demencję, warto zachęcić go do wprowadzenia elementów zdrowego stylu życia, w celu złagodzenia objawów i spowolnienia demencji.

Zdrowa dieta 

Dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, zdrowe tłuszcze i białko może wspierać zdrowie mózgu. Warto również spożywać produkty bogate w antyoksydanty, takie jak jagody i orzechy, które pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym.

Higiena snu

Regularny i zdrowy sen jest kluczowy dla regeneracji mózgu i utrzymania funkcji poznawczych. Brak snu może negatywnie wpływać na pamięć i zdolność koncentracji.

Zmniejszenie stresu i wypoczynek psychiczny: 

Praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy spędzanie czasu na łonie natury, mogą pomóc w redukcji stresu, który negatywnie wpływa na zdrowie mózgu.

Spowolnienie demencji – podsumowanie

Spowolnienie demencji wymaga całościowego podejścia – łączącego aktywność fizyczną, ćwiczenia umysłowe i zdrowy styl życia. Regularne angażowanie się w te działania może nie tylko poprawić jakość życia osób z demencją, ale również opóźnić postęp choroby. Każdy zdrowy nawyk może przynieść znaczące korzyści dla mózgu seniora.

Aktualne oferty pracy w opiece w Niemczech – Senihelp rekrutuje

Chcesz poznać aktualne oferty pracy? Sprawdź ofertę na stronie internetowej https://senihelp24.pl/oferty-pracy/ lub zapoznaj się z listą ofert pracy w naszej aplikacji 

 

W razie pytań, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

 

+48 58 558 80 82

biuro@senihelp24.pl

 

Zobacz więcej wpisów na naszym blogu

Choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego to schorzenia, które najczęściej pojawiają się u osób starszych. W miarę jak człowiek się starzeje, jego organizm staje się bardziej podatny na różne dolegliwości zdrowotne. Choroby te mogą znacząco wpływać na jakość życia i codzienne funkcjonowanie....

Czytaj więcej

Nauka języka niemieckiego dla opiekunów osób starszych

Język niemiecki - zwiedzanie i czas wolny

Język niemiecki dla opiekunek – zwiedzanie i czas wolny | Samouczek

Kontynuujemy naszą serię samouczków języka niemieckiego. Jest ona przeznaczona dla osób, które planują rozpoczęcie pracy w roli opiekuna osoby starszej w Niemczech lub już ją wykonują. Nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. Podstawowa znajomość niemieckiego ułatwi...

Czytaj więcej

Język niemiecki dla opiekunek – Rozmowa z podopiecznym | Samouczek

Znajomość języka niemieckiego ułatwia podjęcie pracy w roli opiekunki osoby starszej w Niemczech. Pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb swojego podopiecznego i na lepsze odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Języka niemieckiego można używać również do stymulacji pamięci seniora. Kontynuując...

Czytaj więcej
Język niemiecki opiekunki rozmowa z rodzina podopiecznego

Język niemiecki dla opiekunek – rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek

Już nawet podstawowa znajomość języka niemieckiego przekłada się na poprawę komfortu pracy opiekunki osoby starszej w Niemczech. Ułatwia to komunikację zarówno z podopiecznym, jak i z jego bliskimi. Na naszej stronie internetowej cyklicznie publikujemy mini słowniki, które zawierają przydatne...

Czytaj więcej
Woops! Nothing found!
Kontakt