Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych?

Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych?

wypalenie w pracy opiekuna

Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych?

Praca opiekuna osób starszych to wymagające zajęcie, w które trzeba się zaangażować. Wymaga odpowiedniego doświadczenia, empatii oraz odporności psychicznej. Nic więc dziwnego, że opiekunowie, podobnie jak inne grupy zawodowe, narażeni są na wypalenie zawodowe. Zawczasu warto temu przeciwdziałać. Jako SeniHelp24 dużą uwagę zwracamy na dobrostan psychiczny i emocjonalny naszych opiekunów. Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko wypalenia w pracy.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Dynamika obecnego świata i wyzwania, przed którymi stajemy, sprawiają, że każdy z nas jest narażony na wypalenie zawodowe. Dotyczy to każdego sektora bez wyjątku. Co za tym idzie, również opiekunowie osób starszych mogą borykać się z syndromem wypalenia się. Obejmuje on zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne. To ogólne poczucie bezradności, braku motywacji do pracy i jej zasadności. Jakiekolwiek niepokojące symptomy w tym obszarze powinny być powodem do niepokoju i warto poruszyć ich kwestię ze specjalistą oraz z przełożonym lub koordynatorem.

Jak minimalizować ryzyko jego wystąpienia?

Na szczęście istnieją określone sposoby na to, aby minimalizować ryzyko występowania wypalenia zawodowego. Jako SeniHelp24 bardzo dużą wagę przykładamy do tego, aby każdy opiekun osób starszych, który wspólnie z nami wyjeżdża do Niemiec, czuł się dobrze oraz spełniał się zawodowo. Poniżej kilka naszych wskazówek, jak redukować ryzyko wypalenia zawodowego i zadbać o swoje potrzeby.

Dbaj o podopiecznego i o siebie

Oczywiście jako opiekun osoby starszej musisz dbać o potrzeby swojego podopiecznego. Jednocześnie Twój cały dzień nie powinien być podporządkowany tylko temu. Dbając o potrzeby osoby starszej, nie możesz bagatelizować swoich. One również powinny być zaspokajane. W związku z tym dbaj również o siebie i o to, by czuć się dobrze i pewnie. Poświęcaj wystarczającą ilość czasu na efektywny wypoczynek oraz na realizację swoich pasji. W wolnych chwilach sięgnij po książkę, obejrzyj film lub wyjdź na spacer. Nieocenionym wsparciem w pracy wyjazdowej są też częste kontakty z bliskimi. Złap odpowiedni życiowy balans, a dzięki temu odsuniesz od siebie ewentualne wypalenie zawodowe.

Nie odkładaj swoich potrzeb na później

Jednym z błędów popełnianych przez opiekunów osób starszych jest odkładanie swoich potrzeb na później. Regularnie zwracamy uwagę na to osobom, które z SeniHelp24 wyjeżdżają do Niemiec. Jeżeli odkładasz swoje potrzeby na później, to z dużym prawdopodobieństwem nie zrealizujesz ich w ogóle lub będzie na to za późno. Właśnie dlatego należy unikać sytuacji, w których wszystko inne jest ważniejsze od nas. Należy odpowiednio zadbać o wykonanie swoich służbowych obowiązków, o bezpieczeństwo i dobro podopiecznego oraz o zaspokojenie swoich potrzeb. W przeciwnym razie Twoje życie będzie źle zbalansowane.

Motywacja i samorozwój

Nawet w zawodzie opiekuna osób starszych można stale się rozwijać i motywować. Tylko w ten sposób każdego dnia można dawać z siebie sto procent możliwości i dążyć do tego, by być jeszcze lepszym. W przypadku wyjazdu do opieki nad seniorem w Niemczech, dodatkowym aspektem w samorozwoju może być nauka języka obcego. Motywuj się do tego, aby rozmawiać więcej i lepiej, a zobaczysz, jak wiele satysfakcji Ci to da. To rozsądne wykorzystanie możliwości, jaką daje praca z niemieckojęzyczną osobą starszą w Niemczech.

Nie bagatelizuj problemu

Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować problemu wypalenia zawodowego. Jeżeli występują u Ciebie niepokojące symptomy natury fizycznej lub psychicznej, które mogą świadczyć o poczuciu wypalenia się, to koniecznie skonsultuj to ze specjalistą i z naszym koordynatorem. Tylko wtedy będziemy mogli odpowiednio Ci pomóc i zadbać o to, by praca wciąż dawała Ci radość. Oczywiście pieniądze też są ważne, jednak w parze z nimi powinno iść dobre samopoczucie i poczucie dobrze wykonanej pracy.

Jako SeniHelp24 doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań, z którymi każdego dnia mierzą się opiekunowie osób starszych. Naszym celem jest zadbanie o dobro każdego opiekuna. Okazujemy im pełne zrozumienie i wsparcie zawsze wtedy, kiedy tego potrzebują. Właśnie dlatego warto współpracować z SeniHelp24.

 

 

Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:

SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech

Savoir-vivre w pracy opiekunki

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów dla opiekunki osób starszych

Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Język niemiecki dla opiekunek cz. 2 – wokół domu

Woops! Nothing found!
Kontakt