Opieka nad osobami starszymi z demencją: wskazówki i techniki dla opiekuna

Opieka nad osobami starszymi z demencją: wskazówki i techniki dla opiekuna

opieka demencja

Opieka nad osobami starszymi z demencją: wskazówki i techniki dla opiekuna

 

Demencja starcza dotyka wielu osób. Potrzebują one codziennego wsparcia, okazywania zrozumienia oraz pomocy, bez której nie są w stanie normalnie funkcjonować. Ogromną rolę w życiu osoby z demencją odgrywa opiekun. Staje on przed wieloma wyzwaniami, jednak odpowiednie podejście pozwoli na poradzenie sobie z nimi. Zapraszamy do zapoznania się ze wskazówkami i technikami dla opiekunów sprawujących opiekę nad osobami z demencją, które przygotowali eksperci Senihelp.

 

Czym jest demencja u osób starszych?

 

Choroba ta nazywana jest zarówno demencją, jak i otępieniem osób starszych. Obejmuje szereg objawów, które wskazują na postępujące upośledzenie funkcji intelektualnych seniora. Dotyczą m.in.: spowolnienia myślenia, zaników pamięci, zaburzeń zachowania, ograniczonej zdolności rozumienia czy też zaburzonej orientacji. Skala objawów i ich rodzaj zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta. Choroba ma jednak charakter postępujący i w pewnym momencie znacznie utrudnia codzienne życie. Właśnie dlatego osoby dotknięte demencją potrzebują wsparcia opiekuna, który wykazuje się ogromną empatią i zrozumieniem. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci w pracy opiekuna osoby starszej z demencją.

 

Postaw na zrozumienie osoby starszej

 

Kluczem do zbudowania relacji i dania niezbędnego wsparcia osobie z demencją starczą jest jej zrozumienie. Opiekun musi wykazywać się solidną dozą empatii. Niezwykle ważne jest zrozumienie choroby podopiecznego oraz spokojne podejście do wielu codziennych wyzwań. Przy demencji starczej normalne jest to, że podopieczny zapomina o czymś lub ma ograniczone zdolności rozumowania. W takich sytuacjach jeszcze bardziej potrzebuje wsparcia opiekuna, który okaże mu zrozumienie, ciepło i serdeczność. To niezwykle ważne w kontekście ułatwienia codziennego życia podopiecznemu. Cierpliwość i spokój to atrybuty dobrego opiekuna dla osób z demencją.

 

Stymulowanie pamięci poprzez wspomnienia

 

Niestety demencja starcza ma to do siebie, że nie można odwrócić jej objawów. Istnieją jednak sprawdzone techniki na to, aby ograniczyć postęp schorzenia. Jedną z nich jest stymulowanie pamięci podopiecznego poprzez wspomnienia. Można rozbudzić je poprzez oglądanie pamiątek rodzinnych, zdjęć z przeszłości oraz opowiadanie historii. Dzięki temu podopieczny będzie sięgał pamięcią w przeszłość w ramach swojego dostępu pamięciowego. Bez wątpienia poprawi to jego samopoczucie oraz podniesie poczucie własnej wartości.

 

Przygotuj karteczki ze wskazówkami i ważnymi informacjami

 

Kolejną techniką pracy z podopiecznym z demencją jest przygotowywanie karteczek ze wskazówkami oraz ważnymi informacjami. Należy umieszczać je w widocznych miejscach. Na karteczkach mogą znajdować się takie informacje, jak m.in.: imię i nazwisko osoby starszej, telefony kontaktowe, informacje o tym, że opiekun gdzieś wyszedł i o której wróci, lista codziennych zajęć, informacje co znajduje się w danej szafce itd. Tego typu działanie korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo podopiecznego i pozwoli mu lepiej orientować się w domu, mieszkaniu oraz w codziennych obowiązkach.

 

Pozostawiaj znajome przedmioty w tym samym miejscu

 

Każdy podopieczny ma listę znajomych przedmiotów, które od dłuższego czasu odkładane są w to samo miejsce. Mogą to być m.in.: gazety, książki, pilot od telewizora, okulary, długopis, notatnik z numerami telefonów itd. Opiekun nie powinien zaburzać tego porządku. Te same przedmioty powinny być odkładane w swoje miejsca, o ile nie jest niezbędna ich zmiana ze względów bezpieczeństwa. Takie postępowanie również ułatwi życie osobie z demencją.

 

Zadbaj o porządek oraz skonsultuj z rodziną usunięcie z domu lub mieszkania zbędnych elementów

 

Duże znaczenie dla komfortu życia osoby z demencją ma dbanie o zachowanie porządku w domu lub mieszkaniu. Nie należy wprowadzać istotnych zmian w otoczeniu osoby starszej, w tym dokonywać przemeblowania itp. Ponadto rekomenduje się usunięcie zbędnych przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla osoby z demencją i powodować wypadki w domu. Dotyczy to m.in.: dywanów, chodników i innych przeszkód. Ze względów bezpieczeństwa warto również usunąć z widocznych miejsc okablowanie, zabrać klucz od pokoju osoby chorej i zakleić zamek, zdjąć pokrętła z kuchenki gazowej czy też klamki z okien. To kolejny krok do tego, aby zminimalizować ewentualne ryzyko wypadku z udziałem seniora.

 

Oznaczenie drogi do łazienki

 

Kolejną techniką ułatwiającą opiekę nad osobą starszą z demencją jest wyraźne oznaczenie drogi do łazienki. Dobrze sprawdzają się tu taśmy odblaskowe, które można przykleić do posadzki. W ten sposób wskażą one drogę do łazienki również w godzinach wieczornych i nocnych. Dzięki temu osoba starsza dotrze do niej samodzielnie. Poczuje się bardziej samodzielna, co korzystnie wpłynie na poprawę jej wartości siebie i samopoczucie, a także odciąży nieco opiekuna w codziennych obowiązkach.

 

Trzymaj leki i środki chemiczne poza zasięgiem chorego

 

Leki w domu osoby starszej z demencją powinny być dokładnie schowane poza zasięgiem chorego. W ten sposób zredukuje się ryzyko, że nieświadomy podopieczny przyjmie leki, których nie powinien lub przyjmie zwiększoną ich dawkę. Takie samo zabezpieczenie warto wprowadzić w przypadku chemii gospodarczej i innych środków i substancji, które mogą powodować zagrożenie. Im bardziej zaawansowana demencja, tym większy nacisk na to kładziemy.

 

Przygotuj przekąski

 

Osoby z demencją mają tendencję do zapominania o spożywanych posiłkach oraz towarzyszy im nadmierny głód. Może to spowodować sytuację, że będą jadły ponad miarę, co nie jest dobre dla ich zdrowia. Poza normalnymi posiłkami warto przygotować zakąski w postaci ciasteczek, kawałków sera lub ulubionej wędliny podopiecznego. Dzięki temu zwiększy się kontrolę spożywanego przez niego pokarmu oraz zredukuje ryzyko nadmiernego objadania się. Podczas posiłków rekomenduje się stosowanie gładkich i jednolitych talerzy oraz podawanie choremu sztućców pojedynczo. Brak wzorów na zastawie nie będzie rozkojarzał podopiecznego, a pojedyncze podawanie sztućców redukuje wysiłek intelektualny związany ze spożywaniem posiłków.

 

Układanie ubrań w odpowiedniej kolejności

 

Kolejnym wyzwaniem dla osoby z demencją jest samodzielne ubieranie się. Aby ułatwić ten proces, rekomendujemy przygotowywanie ubrań w takiej kolejności, w jakiej powinny być ubierane. Dzięki temu redukuje się wysiłek intelektualny związany z tą czynnością oraz ułatwia podopiecznemu wykonanie jej samodzielnie. Ta mała rzecz znacznie może podbudować wartość siebie osoby chorej oraz korzystnie wpłynie na jej relacje z opiekunem. 

 

Powyżej przedstawiliśmy wybrane techniki i wskazówki dotyczące opieki nad osobą starszą z demencją. Zachęcamy do zapoznania się z nimi oraz do ich wdrożenia w codziennej pracy opiekuna. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem. Pamiętaj o tym, że każda osoba starsza jest inna i zakres wdrażanych technik warto dopasować indywidualnie do jej potrzeb. Dzięki temu opieka nad osobą starszą z demencją będzie jeszcze łatwiejsza. 

 

 

 

Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:

SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech

Savoir-vivre w pracy opiekunki

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów dla opiekunki osób starszych

Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych? 

Dlaczego opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujący zawód?

Dbamy o Was: rola i wsparcie firmy opiekuńczej dla opiekunów w trudnych sytuacjach

 

Język niemiecki dla opiekunek: 

Podstawowe zwroty i pytania po niemiecku

Spożywanie posiłków i gotowanie | Samouczek

Wokół domu | Samouczek

Zdrowie i samopoczucie podopiecznego | Samouczek

Zakupy | Samouczek

Rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek

 

Woops! Nothing found!
Kontakt