Z roku na rok rośnie potencjał pracy w branży opieki nad osobami starszymi. Jest to związane ze starzejącym się społeczeństwem i faktem, że coraz więcej seniorów potrzebuje wsparcia. Ze względu na korzyści finansowe wiele osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w zawodzie poza Polską, w tym przede wszystkim w Niemczech. Sprawdźmy, jakie są możliwości rozwoju zawodowego w branży dla opiekunek. Zapoznaj się ze wskazówkami przygotowanymi przez ekspertów Senihelp.
Dlaczego warto podnosić kwalifikacje zawodowe w sektorze opieki nad osobami starszymi?
Sytuacja gospodarcza zmienia się bardzo dynamicznie. Każdego dnia pojawiają się nowe możliwości, a inne tracą na znaczeniu. Właśnie dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Niezależnie od wykonywanego zawodu, warto regularnie podnosić swoje kwalifikacje i się doszkalać. Dzięki temu jeszcze lepiej wykonuje się swoje obowiązki oraz zwiększa się swoją atrakcyjność na rynku pracy. Dotyczy to również sektora opieki nad osobami starszymi. Im wyższe kwalifikacje opiekunki i doświadczenie, tym na lepsze warunki zatrudnienia może liczyć. Przekłada się to również na wybór miejsca pracy. Oczywiście największe szanse zarobku daje zatrudnienie przy opiece nad klientami premium. Pracę taką można dostać przy posiadaniu wysokich kwalifikacji i nienagannej opinii. Sprawdź, co możesz zrobić, aby podnieść swoje umiejętności opiekunki osób starszych.
Jakie są możliwości rozwoju?
Wbrew pozorom przy opiece nad seniorami istnieje sporo atrakcyjnych ścieżek rozwoju kompetencji zawodowych. Ich wybór zależy od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań opiekunki. W Senihelp wspieramy naszych partnerów w obszarze podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego. Zależy nam na Twoim rozwoju, który przekłada się również na jakość świadczonych przez opiekunki z Senihelp usług. Zapoznaj się z różnymi możliwościami rekomendowanymi przez naszych ekspertów.
Dedykowane szkolenia zawodowe dla opiekunek
Podstawą rozwoju zawodowego opiekunek powinny być szkolenia z kompetencji zawodowych. Organizowane są zarówno przez firmy zatrudniające opiekunki, jak i przez ośrodki dydaktyczne. Podstawowe szkolenia obejmują przede wszystkim informacje teoretyczne i umiejętności praktyczne w zakresie pielęgnacji i opieki nad osobą starszą. Pozwala to na prawidłowe wykonywanie codziennych obowiązków z zachowaniem najwyższych standardów rynkowych. W ofercie przygotowanej przez profesjonalne ośrodki dydaktyczne znajdują się zarówno szkolenia, kursy, jak i studia podyplomowe. Jednym z dostępnych kierunków jest: gerontologia i opieka nad osobami starszymi. Można również skorzystać z kursu kwalifikacyjnego opiekuna osób starszych z językiem niemieckim. Zachęcamy do sprawdzenia różnych możliwości.
Szkolenia z zakresu kompetencji miękkich
Idealny opiekun osoby starszej charakteryzuje się wysoko rozwiniętymi kompetencjami miękkimi i interpersonalnymi. Warto więc o tym czytać, uczyć się czy też uczęszczać na szkolenia z tego zakresu. Pozwoli to na łatwiejsze nawiązywanie relacji międzyludzkich, poprawi efektywność komunikacji oraz ułatwi lepsze zrozumienie potrzeb podopiecznego. Wysoko rozwinięte kompetencje miękkie przekładają się na poprawę jakości wykonywanej pracy. Dzięki temu opiekun zyskuje w oczach rodziny seniora, może liczyć na dobrą opinię i łatwiej znaleźć mu satysfakcjonujące i dobrze płatne zatrudnienie w branży. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele książek o rozwoju osobistym w obszarze kompetencji miękkich. Alternatywę do nich stanowią szkolenia.
Szkolenia z pierwszej pomocy
Praca w opiece nad seniorem wiąże się z różnymi wyzwaniami. Często podopieczni zmagają się z problemami zdrowotnymi. Gdy objawy się nasilą, to niezbędna może być natychmiastowa reakcja. Właśnie dlatego rekomendujemy opiekunom przejście przez fachowe szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach awaryjnych. To umiejętność uniwersalna, która może się przydać w różnych życiowych sytuacjach. Do tego warto być na bieżąco ze zmianami w tym sektorze oraz regularnie odświeżać sobie zdobyte umiejętności praktyczne i wiedzę teoretyczną.
Nauka języka obcego dla opiekunek
Nie jest tajemnicą, że praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech daje większe możliwości zarobki, niż w przypadku pozostania na polskim rynku. W związku z tym warto zainwestować w naukę języka niemieckiego lub innego języka obcego (jeżeli wyjeżdżasz do innego kraju). Dzięki temu zniknie bariera językowa, co przełoży się na większy komfort pracy oraz na poprawę jakości wykonywanych obowiązków. W zakresie nauki języka obcego możesz korzystać z naszych mini słowniczków, uczyć się we własnym zakresie lub skorzystać z bogatej oferty szkół językowych. Wybór należy do Ciebie.
Fachowe książki i poradniki dla opiekunek
Eksperci Senihelp rekomendują również korzystanie z fachowych książek i poradników w formie książkowej lub online. Przy ich wyborze warto zapoznać się z recenzjami specjalistów i wybrać tylko te pozycje szkoleniowe, które są godne zaufania i zawierają fachową wiedzę. Ponadto rozwój zawodowy w branży opieki nad osobami starszymi polega na zdobywaniu doświadczenia. Wraz z upływam lat pracy w branży, specjalista będzie jeszcze lepiej przygotowany do realizacji swoich obowiązków. W przypadku poszukiwania porad w zakresie możliwości rozwoju, możesz również skonsultować się z naszym ekspertem Senihelp.
Jak kwalifikacje wpływają na status opiekunki w Senihelp?
W Senihelp przygotowaliśmy system premiowania kwalifikacji posiadanych przez nasze opiekunki. Obecnie wyróżniamy trzy statusy: brązowy, srebrny i złoty. Im wyższy status opiekunki, tym na lepsze warunki zatrudnienia może liczyć. Osoby ze statusem złotym otrzymują możliwość pracy przy zleceniach premium. Wpływ na uzyskany status mają: oceny zespoły Senihelp, oceny klientów oraz posiadane kwalifikacje. Właśnie dlatego zachęcamy do stałego rozwoju zawodowego w sektorze opieki nad osobami starszymi. Wpłynie to korzystnie na jakość Twojej pracy, jej komfort oraz osiągane zarobki. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu pracy w branży, to zachęcamy do kontaktu z naszym ekspertem.
Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:
SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech
Savoir-vivre w pracy opiekunki
Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?
Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno
Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych?
Dlaczego opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujący zawód?
Zdrowe odżywianie dla seniorów: porady dla opiekunów
Wybór miejsca pracy opiekunki: duże miasto, czy mniejsza miejscowość?
Język niemiecki dla opiekunek:
Podstawowe zwroty i pytania po niemiecku
Spożywanie posiłków i gotowanie | Samouczek
Zdrowie i samopoczucie podopiecznego | Samouczek
Rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek