Zdrowe odżywianie dla seniorów: wskazówki dla opiekunów

Zdrowe odżywianie dla seniorów: wskazówki dla opiekunów

Zdrowe odżywianie senior

Zdrowe odżywianie dla seniorów: wskazówki dla opiekunów

 

Wpływ na komfort i bezpieczeństwo seniorów ma m.in. odpowiednio dobrana do ich potrzeb dieta. Właśnie dlatego w Senihelp zwracamy baczną uwagę na budowanie tej świadomości u opiekunek osób starszych w zakresie odżywiania seniorów. Dzięki temu jeszcze lepiej wykonują swoje obowiązki i z większą troską dbają o swoich podopiecznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dla opiekunów, w którym wskazujemy na zdrowe produkty rekomendowane w diecie dla seniorów. Zdrowe odżywianie – poznaj podstawowe zasady.

 

Osoby starsze wymagają innej diety

 

Przede wszystkim wraz z wiekiem, w naszym organizmie zachodzą zmiany. Obejmują one m.in. spowolnienie metabolizmu, zmianę budowy kosmków jelitowych, mniejszą produkcję śliny czy też w konsekwencji zmniejszenie apetytu. W związku z tym posiłki przygotowywane dla osób starszych są odpowiednio mniejsze od tych, które spożywają młodzi ludzie. Aby zadbać o bezpieczeństwo i komfort seniora, należy dużą uwagę przyłożyć do przygotowanych dla niego posiłków oraz produktów spożywczych, które się w nich znajdują.

 

Jaka powinna być dieta seniora?

 

Dieta seniora powinna być bogata w zdrowe i pełnowartościowe produkty. Ponadto musi być lekkostrawna, aby nie stanowiła dużego obciążenia dla seniora. Uwagę zwracamy także na odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych znajdujących się w posiłkach. Specjaliści w zakresie żywienia rekomendują, aby dieta osób starszych była bogata w warzywa i owoce oraz białko. Z jednej strony są one lekkostrawne, a z drugiej wspierają funkcje trawienne organizmu oraz pomagają w jego prawidłowym odżywieniu.

 

Dopasowanie diety do sytuacji zdrowotnej i upodobań podopiecznego

 

Oczywiście nie ma jednej idealnej diety, która sprawdzi się w przypadku każdej osoby starszej. Jest to związane z tym, że seniorzy często cierpią na różne jednostki chorobowe oraz mają inne upodobania smakowe. W związku z tym zachęcamy do dokładnego zapoznania się z sytuacją podopiecznego oraz do dopytania o szczegóły bliskich mu osób (jeżeli jest to możliwe). Dzięki temu uda się przygotować jadłospis smaczny i skrojony na miarę oczekiwań i możliwości danej osoby. Im lepiej opiekunka zrozumie aspekt żywienia osób starszych, tym lepiej będzie wykonywała swoją pracę. Nie bez znaczenia jest również aspekt zdrowotny i minimalizowanie negatywnych objawów związanych z nieprawidłowym żywieniem seniorów.

 

Jakie produkty spożywcze rekomenduje się w diecie seniora?

 

Zachęcamy do starannej weryfikacji produktów, z których powstają posiłki dla seniorów. Dieta powinna być zbilansowana i lekkostrawna. Właśnie dlatego warto stosować w niej produkty spożywcze bogate w błonnik i witaminy. Zalicza się do nich przede wszystkim: owoce i warzywa, przetwory zbożowe, wartościowe tłuszcze (np. dobrej jakości oliwa z oliwek, olej lniany), białka (chude mięso, ryby, jajka). Dietetycy sugerują, że kompozycja posiłku powinna być odpowiednio wyważona. W przypadku seniorów minimum połowa posiłku musi składać się z warzyw.

 

Czego unikać w diecie seniora?

 

Ze względów zdrowotnych z diety seniora warto wyeliminować biały cukier. Idealnym zastępstwem dla niego będzie naturalny miód pozyskiwany z ekologicznej pasieki. Jednocześnie odradza się zakup sztucznych miodów, które często dostępne są w sklepach spożywczych. Podobnie jak w przypadku każdej innej osoby, w diecie nie należy uwzględniać kalorycznych i wysokoprzetworzonych produktów, fast foodów oraz przekąsek w postaci chipsów, ciastek itd. Ich właściwości odżywcze są znikome, a zawarte w nich składniki negatywnie oddziałują na zdrowie człowieka.

 

Gotowanie, smażenie czy pieczenie?

 

Dieta seniora powinna opierać się na lekkostrawnych posiłkach. W związku z tym należy odejść od ich smażenia oraz od podawania tłustych produktów. Zdecydowanie lepszym wyborem będą: gotowanie, pieczenie, duszenie czy też grillowanie. Tak przygotowane posiłki są zdecydowanie zdrowsze. Jeżeli podopieczny do tej pory regularnie spożywał jakiś produkt w wersji smażonej, to warto zaproponować mu jego odświeżenie i wypróbowanie go w postaci pieczonej lub duszonej. Lekkostrawne posiłki są wskazane również przed planowanymi badaniami krwi. Jeżeli będą zbyt tłuste i kaloryczne, to mogą zaburzyć ich wyniki.

 

 

Ile posiłków powinna jeść osoba starsza?

 

Posiłki w jadłospisie seniora powinny być spożywane systematycznie. W związku z tym opiekun powinien wprowadzić stały harmonogram dnia, który następnie będzie przestrzegany. Ze względu na to, że posiłki dla osób starszych są odpowiednio mniejsze, to rekomenduje się wprowadzenie 5-6 posiłków w ciągu dnia. Czas pomiędzy pojedynczymi posiłkami nie powinien przekraczać 3-4 godzin. To czas, który pozwoli na strawienie posiłku oraz zapewni organizmowi dopływ niezbędnych składników odżywczych.

Kaloryczność posiłków dobiera się w sposób indywidualny w zależności od potrzeb seniora i wskazań lekarskich. Przyjmuje się, że standardem jest przygotowanie dziennej diety na poziomie od 1500 do 2200 kcal. W przypadku kobiet to 1500-1900 kcal, a u mężczyzn 1700-2200 kcal. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie mogą się jednak różnić, dlatego warto skonsultować to z bliskimi seniora oraz jego lekarzem.

 

 

Kluczowe rady dotyczące przygotowywania posiłków dla seniora

 

W tym akapicie podzielimy się z Tobą kilkoma praktycznymi radami, które pozwolą Ci na przygotowywanie zdrowych i smacznych posiłków dla podopiecznego. Przede wszystkim zawsze bierz pod uwagę preferencje seniora oraz jego stan zdrowia. W przypadku owoców i warzyw obieraj je ze skórki. Jest to związane z tym, że jest ona ciężkostrawna, a dieta seniora musi być lekkostrawna. Sprawdzonym sposobem na przemycenie warzyw i owoców do diety jest ich duszenie lub przecieranie. Niezwykle ważne jest również nawadnianie, dlatego pomiędzy posiłkami podopieczny powinien otrzymywać napoje: wodę, herbatę, kompoty, zupy, napoje mleczne czy też kawę, jeżeli może ją spożywać. Jakiekolwiek wątpliwości w obszarze przygotowywania diety dla seniora warto konsultować z dietetykiem. Inspiracji kulinarnych można poszukać w sieci, jednak korzystaj tylko z zaufanych i sprawdzonych źródeł.

Eksperci Senihelp zachęcają do pogłębiania wiedzy w obszarze odżywiania seniorów. Posiłki przygotowywane dla osób starszych mogą być jednocześnie zdrowe i smaczne. Ich jakość wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podopiecznego oraz na zadowolenie opiekunki z dobrze wykonanej pracy.

 

 

 

Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:

SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech

Savoir-vivre w pracy opiekunki

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów dla opiekunki osób starszych

Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych? 

Dlaczego opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujący zawód?

Wybór miejsca pracy opiekunki: duże miasto, czy mniejsza miejscowość?

Rozwój zawodowy w branży opieki nad osobami starszymi: szkolenia i możliwości rozwoju

 

Język niemiecki dla opiekunek:

Podstawowe zwroty i pytania po niemiecku

Spożywanie posiłków i gotowanie | Samouczek

Wokół domu | Samouczek

Zdrowie i samopoczucie podopiecznego | Samouczek

Zakupy | Samouczek

Rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek

 

 

Woops! Nothing found!
Kontakt