Wraz z wiekiem u wielu osób pojawiają się problemy z pamięcią oraz spadają możliwości umysłowe. Niektóre objawy spowodowane są jednostkami chorobowymi, np. demencją, a inne wynikają z wieloletnich zaniedbań i niewykonywania czynności, które wspierają pamięć. Im człowiek jest starszy, tym ma to większe znaczenie. W tym artykule eksperci SeniHelp wskażą na różne ćwiczenia i metody pracy z seniorem, które poprawią jego pamięć i sprawność umysłu. Warto wdrożyć je w codziennej pracy.
Kiedy warto wdrożyć ćwiczenie pamięci i umysłu u osoby starszej?
Tak naprawdę przez całe nasze życie powinniśmy ćwiczyć pamięć i umysł. Jeżeli u osoby starszej aspekt ten z różnych przyczyn został zaniedbany, to warto, aby opiekun szybko wprowadził ćwiczenia do harmonogramu dnia. Problemy z pamięcią często związane są z jednostkami chorobowymi, w tym m.in.: udarem mózgu, chorobą Alzheimera, demencją czy chorobą Parkinsona. Odpowiednio prowadzony trening może zredukować negatywne objawy tych schorzeń oraz spowolnić ich postęp w obszarze pamięci i sprawności umysłu osoby starszej.
Obniżoną sprawność umysłu i pogorszoną pamięć obserwuje się także u seniorów bez zdiagnozowanych poważnych chorób. W związku z tym ćwiczenia powinny być prowadzenie bez względu na stan zdrowia podopiecznego. To nie tylko przydatne dla seniora zajęcia, ale również urozmaicenie codzienności. Odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony trening da także wiele satysfakcji opiekunowi.
Sprawdzone ćwiczenia wspierające pamięć i umysł osoby starszej
Obecnie dysponujemy różnymi możliwościami w zakresie ćwiczenia pamięci i stymulowania pracy umysłu osoby starszej. Nie potrzeba do tego specjalnych przygotowań. Opiekunowie bez problemu zorganizują podstawowe przedmioty do ćwiczeń lub gry, które mogą się przydać w ich trakcie. Z pewnością wielu seniorów posiada je w swoich domach. Zachęcamy do dobierania ćwiczeń i zabaw bezpośrednio do preferencji i możliwości osoby starszej. Dzięki temu uda się połączyć przyjemne z pożytecznym.
Czytanie książek
Jednym z najprostszych i najłatwiej dostępnych ćwiczeń pamięci jest czytanie książek lub gazet. To przedmioty dostępne na wyciągnięcie ręki. W związku z tym warto zachęcać seniora do tego, aby regularnie sięgał po lekturę. Po jej zakończeniu można porozmawiać z podopiecznym o tym, co zapamiętał z przeczytanego fragmentu, co mu się spodobało itd. Jeżeli senior ma problemy z czytaniem, to alternatywnym ćwiczeniem jest korzystanie z audiobooków lub czytanie przez opiekuna.
Granie w szachy/warcaby
Świetnym sposobem na połączenie rozrywki z treningiem są gry takie jak szachy i warcaby. Seniorzy to uwielbiają. Najpierw jednak dowiedz się, czy Twój podopieczny zna zasady tych gier. Jeżeli nie, to musisz wprowadzić go w ich arkana. O ile zdarza się, że wielu opiekunów nie potrafi grać w szachy, o tyle z warcabami raczej nikt nie ma problemu. Kilka szybkich partii w ciągu dnia urozmaici jego harmonogram i wesprze pamięć seniora. Tego typu aktywności korzystnie stymulują umysł do działania.
Układanie puzzli
Kolejną z domowych metod ćwiczenia pamięci jest układanie puzzli. Wielu seniorów posiada je w swoim domu. Jeżeli ich nie ma, to warto poprosić rodzinę o ich zakup. Pamiętaj o tym, aby mierzyć siły na zamiary. Oznacza to, że w przypadku seniorów warto wybrać puzzle z mniejszą ilością elementów oraz o większych gabarytach pojedynczego elementu. Ułatwi to ich układanie i sprawi, że czas spędzony z seniorem będzie kreatywny i pożyteczny.
Zapamiętywanie mijanych budynków lub rzeczy
Ciekawym ćwiczeniem jest zapamiętywanie mijanych budynków lub rzeczy podczas spaceru. Zadaniem seniora jest zapamiętanie budynków lub samochodów mijanych na danej ulicy, a następnie opowiedzenie o nich opiekunowi. Ten trening to połączenie pracy nad pamięcią oraz aktywności fizycznej związanej ze spacerem. Jeżeli tylko pogoda na to pozwala, to warto z niego skorzystać.
Literowanie wstecz
Ćwiczenie, które możesz wykonać w każdych warunkach i bez żadnych nakładów finansowych, to literowanie wstecz. Polega ono na wymienieniu jednego słowa, po czym senior musi je przeliterować od tyłu. To bardzo ciekawe zajęcia, które stymuluje mózg do pracy. Przynosi wymierne korzyści. Ilość słów jest niemal nieograniczona, więc zawsze można wymyślić coś ciekawego.
Układanie słów
Jak już przy słowach jesteśmy, to kolejnym treningiem może być układanie słów z liter. Mogą posłużyć do tego kostki od scrabbli. Jeżeli w domu seniora ich nie znajdziecie, to z powodzeniem zrobicie je we własnym zakresie. Wystarczy na kartce papieru wypisać litery, a następnie je starannie wyciąć. Przy niemal zerowym nakładzie finansów i pracy można przygotować bardzo ciekawe zajęcie, które urozmaici rutynę codziennego dnia. To, co najważniejsze jednak to fakt, że tego typu ćwiczenie korzystnie wpływa na pamięć i umysł osoby starszej.
Nauka wierszy na pamięć
Nie na darmo od małego w szkole uczymy się wierszy na pamięć. Jest to sprawdzona technika wspierająca rozwój pamięci oraz umysłu. Można stosować ją bez względu na wiek, również w przypadku seniorów. Długość wiersza należy dopasować do realnych możliwości podopiecznego. Następnie jego zadaniem będzie jego zapamiętanie i wyrecytowanie. To świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu. Nauka wierszy może przysporzyć wielu pozytywnych emocji zarówno osobie starszej, jak i jej opiekunowi. Tak naprawdę obie osoby mogą uczyć się ich na pamięć, a następnie nawzajem je recytować, udając, że występują przed dużą publicznością.
Rozwiązywanie krzyżówek
Co jeszcze lubię seniorzy? Rozwiązywanie krzyżówek. To przydatna forma spędzania wolnego czasu. Z jednej strony osoba starsza ma zajęcia, a z drugiej stymuluje swoją pamięć, starając się odgadnąć hasła krzyżówki. O te, których nie pamięta, może zapytać swojego opiekuna. W związku z tym to zajęcie dla dwóch osób. Do innych ciekawych łamigłówek dla seniorów należą m.in. obrazki logiczne z malowaniem liczbami oraz sudoku. Warto sprawdzić, które z tych ćwiczeń najbardziej przypadnie do gustu podopiecznemu.
Gra memory
Nie tylko dzieci uwielbiają grę memory. To także świetna metoda na stymulowanie pamięci i umysłu u osób starszych. Memory z powodzeniem można zrobić we własnym zakresie. Wystarczy na kartkach przygotować różne symbole, liczby i cyfry. Koniecznie każdą po dwa razy. Następnie wyciąć w jednakowe kwadraty lub prostokąty. Alternatywą jest skorzystanie z opcji gotowych gier memory dostępnych w sklepie. Z doświadczenia wiemy jednak, że tworzenie tego typu gry wspólnie z podopiecznym jest bardzo interesujące i dodatkowo zachęca go do tego, aby następnie w nią grać. Memory to jedna z prostych i skutecznych metod ćwiczenia pamięci. To także sposób na spędzenie wolnego czasu.
Czy dieta i ćwiczenia fizyczne mogą wspierać pamięć i pracę mózgu?
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, jednak wpływ na pamięć oraz sprawność umysłu seniora mają również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Zadaniem opiekuna jest stworzenie takiego jadłospisu, który będzie bogaty w m.in.: ryby morskie, oliwę z oliwek, orzechy i nasiona oraz zielone warzywa i świeże owoce. Do tego ważne są węglowodany złożone, czyli takie produkty jak: kasza gryczana i pełnoziarniste pieczywo. Dieta taka wspiera działanie układu nerwowego i układu krążenia oraz spowalnia procesy starzenia się, co korzystnie wpływa na pamięć. Zwiększa także efekty prowadzonych z seniorem ćwiczeń.
Jeżeli to możliwe, to senior powinien uprawiać aktywność fizyczną. Regularne spacery lub pływanie na basenie wpływa korzystnie na sprawność umysłu oraz zdrowie mózgu. Dotyczy to również tych obszarów, które odpowiadają bezpośrednio za pamięć. W przypadku osób starszych każdy ruch na świeżym powietrzu ma znaczenie. Ważne jednak, aby był dostosowany do predyspozycji i realnych możliwości seniora.
Jako opiekun osoby starszej możesz w codziennej pracy wdrażać ćwiczenia pamięci i umysłu, które korzystnie wpłyną na zdrowie Twojego podopiecznego. To również doskonały sposób na urozmaicenie rutyny codziennego życia. Zachęcamy do korzystania z naszych wskazówek.
Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:
SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech
Savoir-vivre w pracy opiekunki
Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?
Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno
Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych?
Dlaczego opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujący zawód?
Zdrowe odżywianie dla seniorów: porady dla opiekunów
Wybór miejsca pracy opiekunki: duże miasto, czy mniejsza miejscowość?
Rozwój zawodowy w branży opieki nad osobami starszymi
Język niemiecki dla opiekunek:
Podstawowe zwroty i pytania po niemiecku
Spożywanie posiłków i gotowanie | Samouczek
Zdrowie i samopoczucie podopiecznego | Samouczek
Rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek