Zalety pracy jako opiekun/opiekunka osób starszych

Zalety pracy jako opiekun/opiekunka osób starszych

Zalety pracy opiekun

Zalety pracy jako opiekun/opiekunka osób starszych

Praca w sektorze opieki nad seniorami jest niezwykle wymagająca i odpowiedzialna. W związku z tym nie każdy może się jej podjąć lub nie każdy wytrzymuje w niej na dłużej. Warto jednak sprawdzić, czy ten zawód jest dla Ciebie. Daje on nie tylko satysfakcjonujące wynagrodzenie, ale również wiele innych korzyści. To one sprawiają, że w ostatnich latach zainteresowanie podjęciem pracy w tym sektorze wzrasta. Specjalnie dla Ciebie w jednym miejscu zebraliśmy kluczowe zalety pracy w roli opiekuna seniora.

 

 

Praca opiekuna osoby starszej jest wymagająca i odpowiedzialna

Na samym początku warto uświadomić sobie, że praca opiekuna osoby starszej to nie przelewki. Osoba zatrudniona na tym stanowisku często jest jedyną bliską osobą dla seniora oraz jego nieocenionym wsparciem w codziennych sytuacjach życiowych. Do obowiązków opiekuna należą m.in.: przygotowywanie posiłków i karmienie seniora, robienie zakupów, pielęgnacja podopiecznego i spędzanie z nim czasu. Szczegółowy zakres może różnić się w zależności od wymagań rodziny osoby starszej oraz predyspozycji zdrowotnych podopiecznego.

Dobry kandydat na opiekuna seniora posiada takie cechy i przymioty jak: cierpliwość, wysoce rozwinięta empatia, odpowiedzialność i spokój. Jeżeli spełniasz te wymagania, to może okazać się, że praca w tym sektorze będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Ze względu na różny potencjał zarobkowania, osoby z Polski najchętniej udają się do pracy przy opiece osób starszych w Niemczech. Jest to związane z tym, że za naszą zachodnią granicą można liczyć na lepsze wynagrodzenie.

 

Kluczowe zalety pracy opiekuna osoby starszej

Każdy z nas jest inny. To sprawia, że dla każdego opiekuna skala i rodzaj korzyści wynikających z pracy w tym zawodzie mogą być nieco różne. Są jednak uniwersalne zalety, które dotyczą każdego z nas. Poniżej zebraliśmy kluczowe z nich. To one przemawiają za podjęciem pracy w roli opiekuna osób starszych. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

 

Satysfakcjonujące wynagrodzenie dla opiekunów

Oczywiście najważniejszym czynnikiem, który determinuje naszą pracę, jest zarabianie pieniędzy. To one umożliwiają nam opłatę rachunków oraz funkcjonowanie na odpowiednim poziomie. Pod tym względem praca w opiece osób starszych może być bardzo satysfakcjonująca. Jak już wspomnieliśmy, potencjał zarobkowania wzrasta wtedy, gdy wyjedzie się do Niemiec do opieki nad tamtejszymi seniorami. Wiąże się to z dłuższą rozłąką ze swoimi bliskimi, jednak daje dobrą gratyfikację finansową. Praca w sektorze opieki nad seniorami jest stabilna i dobrze płatna. Obecnie z powodzeniem mogą wykonywać ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ponadto obowiązki opiekuna wykonuje się głównie w domu podopiecznego w bardzo komfortowych warunkach. Jako SeniHelp dbamy o to, aby nasi opiekunowie trafiali tylko w dobrze sprawdzone miejsca i mogli liczyć na dobre wynagrodzenie.

 

Pomaganie osobie starszej

Większość z nas uwielbia pomagać innym osobom. Choć nie zawsze się do tego przyznajemy, to jednak jest to w nas mocno zakorzenione. Praca w roli opiekuna osoby starszej każdego dnia polega właśnie na pomaganiu. Dzięki temu daje bardzo dużo satysfakcji i poczucie, że wykonuje się potrzebny zawód. Bez opiekuna podopieczny nie byłby w stanie wykonać wielu podstawowych czynności. Oznacza to, że w pewnym sensie opiekun jest mu niezbędny do życia na przyzwoitym poziomie. To dodatkowo napędza do czynienia dobra. Pomaganie ma olbrzymią moc i wartość. W pracy opiekuna osoby starszej to podstawa, co nadaje życiu dodatkowego sensu.

 

Poczucie bycia potrzebnym

Każdy z nas chce czuć się potrzebny. Jako opiekun osoby starszej poczujesz się potrzeby każdego dnia. To od Ciebie zależą komfort i bezpieczeństwo życia seniora. Odpowiednio wykonywana praca w tym zawodzie sprawi, że podopiecznemu będzie o wiele łatwiej stawiać czoła wyzwaniom kolejnych dni. Bez dwóch zdań to kolejna zaleta pracy w tym sektorze. Bycie potrzebnym jest ponadczasowym pragnieniem, które można realizować w tym zawodzie, otrzymując za to wynagrodzenie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 

 

Rozwój osobisty i zdobywanie doświadczenia opiekuna

Współczesny świat zmienia się bardzo dynamicznie. Choć kiedyś standardem było, że dana osoba wykonuje jeden zawód niemal przez całe życie, tak teraz się to zmienia. Coraz częściej musimy się przebranżawiać. Pod tym względem praca opiekuna osoby starszej jest bardzo stabilna. Jako dobry specjalista z pewnością znajdziesz satysfakcjonujące zatrudnienie. Da Ci to możliwość zdobycia cennego doświadczenia i inwestowania w swój rozwój. Im większe doświadczenie i lepsze opinie uzyskiwane od klientów, tym wyższe zarobki i możliwa perspektywa pracy z seniorami VIP, gdzie można liczyć na jeszcze lepsze warunki zatrudnienia.

 

Ten rynek wciąż wzrasta

Z roku na rok liczba osób starszych potrzebujących opieki wzrasta. To sprawia, że wciąż rynek ten nie jest nasycony. Znajduje się na fali rosnącej i potrzeba bardzo wielu rąk do pracy. Umożliwia to poszukiwanie lepszych ofert oraz sprawia, że doświadczeni opiekunowie są jeszcze bardziej cenieni. Kolejną zaletą pracy w roli opiekuna seniora jest to, że wykonuje on czynności, w których trudno zastąpić człowieka. Oznacza to, że na horyzoncie nie widać perspektyw, że roboty i automatyzację zabiorą ludziom pracę. Pod wieloma względami zawód ten może okazać się korzystniejszy od innych, w których już od pewnego czasu wprowadzane są elementy automatyzacji i robotyzacji, co ma doprowadzić do redukcji udziału w pracy czynnika ludzkiego. W opiece nad osobami starszymi to nie powinno mieć miejsca.

 

Zdobycie wiedzy o przeszłości i słuchanie inspirujących historii

Praca opiekuna seniora polega m.in. na spędzaniu sporej ilości czasu z podopiecznym. To świetna okazja do tego, aby zbudować z nim więź. Osoby starsze chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniem. Jako opiekun możesz w ten sposób jeszcze lepiej zrozumieć przeszłość i poznać wiele inspirujących historii. To również sposób na miłe i aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest to związane z tym, że praca z seniorem polega m.in. na przeglądaniu rodzinnych pamiątek czy też graniu w gry, które stymulują pamięć seniora i spowalniają u niego ewentualne objawy demencji. Wbrew pozorom praca opiekuna może być kreatywna i urozmaicona. Wiele zależy od Twojego podejścia i tego, w jakim stopniu zaangażujesz się w wykonywanie tego zawodu.

 

Nauka cierpliwości i samodyscypliny

Oczywiście w pracy opiekuna osób starszych przychodzą momenty zwątpienia. To wymagający fizycznie i psychicznie zawód. Z drugiej strony jest bardzo dobrą szkołą cierpliwości, samodyscypliny i empatii. W trakcie jego wykonywania łatwo uświadomić sobie kruchość życia i jego przemijanie. Warto czerpać z niego jak najwięcej, bo nigdy nie wiadomo, ile nam go zostało. Często rozdmuchujemy drobnostki do skali wielkich problemów, niepotrzebnie się zamartwiając. Praca w roli opiekuna uświadomi Ci, że to bez sensu. Ciesz się każdą chwilą, a cierpliwość i samodyscyplina, których nauczy Cię ten zawód, przydadzą Ci się w przyszłości.

 

 

Możliwość poznania obcej kultury i innego języka

 

Przy wyjeździe do pracy w Niemczech dodatkowym atutem jest możliwość poznania nowej kultury i nauki języka obcego. Opiekunowie zachęcani są do tego, aby rozwijali swoje kompetencje językowe. Pomaga to w nawiązaniu komunikacji z podopiecznym i w jeszcze lepszym wykonywaniu swoich obowiązków. W wolnym czasie można zwiedzać okolicę i poznawać nową kulturę, język, tradycje i jedzenie. Już nawet krótki spacer w nowym otoczeniu czy też wyjście do sklepu z nowym asortymentem mogą dać Ci wiele radości. Nauka języka obcego nie pójdzie w las. Nie jest wykluczone, że w przyszłości przyda Ci się przy wykonywaniu innego zawodu, dlatego wyjazd do Niemiec warto potraktować jako szansę do podszfliwowania swojej znajomości języka niemieckiego.

Jako SeniHelp dbamy o to, aby nasi opiekunowie mieli zapewnione atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz atrakcyjne warunki pracy na miejscu w Niemczech. Starannie dobierzemy podopiecznego do Twoich oczekiwań i cech charakterologicznych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

 

 

 

 

Przeczytaj inne artykuły na naszej stronie internetowej:

SeniHelp24 o korzyściach pracy na zleceniu podczas okresu świąt Bożego Narodzenia w Niemczech

Savoir-vivre w pracy opiekunki

14 pomysłów na ciekawe aktywności z seniorami podczas zimowych wieczorów dla opiekunki osób starszych

Jak zostać opiekunem dla osoby starszej w Niemczech?

Zagrożenia podczas pracy w Niemczech w opiece na czarno

Jak uniknąć wypalenia w pracy opiekuna osób starszych? 

Dlaczego opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujący zawód?

Zdrowe odżywianie dla seniorów: porady dla opiekunów

Wybór miejsca pracy opiekunki: duże miasto, czy mniejsza miejscowość?

Rozwój zawodowy w branży opieki nad osobami starszymi

 

Język niemiecki dla opiekunek:

Podstawowe zwroty i pytania po niemiecku

Spożywanie posiłków i gotowanie | Samouczek

Wokół domu | Samouczek

Zdrowie i samopoczucie podopiecznego | Samouczek

Zakupy | Samouczek

Rozmowa z rodziną podopiecznego | Samouczek

 

 

Woops! Nothing found!
Kontakt